×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 62
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 62
תעודה

יעל לא יכולה לסלוח ולא לשכוח. לאחר שאביה הורשע ונכלא על ניצול מיני, היא מחליטה לשנות את חוקי המשחק של הקורבן המשתתק והמבוייש ומגישה תביעה אזרחית תקדימית כנגד אביה. במקביל היא מחליטה לתעד את קורותיה , את הכרוניקה של משפחתה המתפוררת, והמחיר הכבד שהיא משלמת בחייה.

"ימי גיוס" מלווה ארבעה צעירים בישראל ומדינות נוספות, בימי גיוסם לצבא. דרך ההתבוננות האינטימית בטקסי הפרידה והגיוס יוצר הסרט דיאלוג קולנועי פיוטי בין אלו הבוחרים להתגייס ואלו שהבחירה נעשית עבורם

אחרי מאתיים שיעורי נהיגה, החלום של לילה לנהוג נראה אבוד יותר מתמיד.
מפגש עם נימר, מומחה להוראת הנהיגה מאל קודס, מחדש את התקווה שלה. נימר ולילה, שני זרים בעיר אחת, יוצאים למסע משותף ללימוד נהיגה.  בהדרגה הופכת המכונית למעין תא וידוי, ולילה חושפת בפני נימר את סיפור חייה הכמוס. אולם הבית האבוד של לילה  וסיפור אהבה  של בתה המוזיקאית של לילה ליהודי תוקעים מקלות בגלגלי התוכנית של לילה לנהוג, והמסע משתבש .
הסרט "השיעור" עוקב במשך שנתיים אחר דרמה יוצאת דופן של אשה ערביה הנלחמת על עצמאותה, בעיר שבה השאיפה לעצמאות , הופכת עבור רבים לחלום בלתי מושג.

"נראה לי שחייתי כבר מספיק בשביל ארבעה אנשים, הגיע הזמן לסכם, לעשות ספירת מלאי”
כך, במילים מושחזות ובסרקזם אופייני פותח אסי דיין את האוטוביוגרפיה התיעודית שלו.
לאורך הסדרה אסי מספר בקולו החם והמוכר את קורות חייו, כאשר קולו מלווה בחומרים ארכיונים נדירים שרבים מהם טרם נראו.
חייו של אסי מתגלים כדרמה ענקית, כמעט מיתולוגית, על אבות ובנים, על יצירה וקולנוע, על תהילה והרס עצמי, על סיפורה של המדינה.

לקראת סיום שירותם הצבאי ניתנת לחיילים קרביים שאין בידם תעודת בגרות ההזדמנות להשלים את לימודיהם, במסגרת פרויקט "בגרות לוחמים". המצלמה עוקבת באיפוק אחר הדיונים המתחוללים בקורס האזרחות, שאורכו שלושה שבועות ושנידונות בו סוגיות כגון פלורליזם, אפליה וזכויות אדם, על רקע שאלות הנוגעות לזהות אזרחית במדינה יהודית ולסכסוך הישראלי-פלסטיני. החיילים/תלמידים מבטאים בחופשיות את דם, המעוגנות בחוויותיהם מן השירות הצבאי. הצצה אל רגע קריטי בעיצובם של הצעירים: המעבר מן ההוויה הצבאית אל ההוויה האזרחית, שבו מתעצבת תפיסתם הפוליטית והאזרחית. דיוקן של החברה הישראלית בת זמננו, בהתמודדותה עם הסוגיות המכוננות את המרחב הציבורי והפוליטי שלה.

יונה וולך הייתה משוררת פורצת גבולות שמתה בגיל צעיר והותירה אחריה מיתוס ומעריצים. יותר מ-25 שנה לאחר מותה, מתגלים שבעה סלילי הקלטה מהריאיון שהעניקה וולך לפני מותה לעורכת הילית ישורון, ובו היא מתוודה על המשיכה לשיגעון, ההתנסויות בסמים, המפגש עם אלוהים והסכנות שבכתיבה. סרטו החדש של יוצר "לאה גולדברג בחמישה בתים" שוזר את עדותה של וולך על חייה בראיונות עם דמויות מרכזיות בחייה, בקטעי ארכיון, בשירים ובקטעי אנימציה המתחקים אחר הדימויים, החזיונות והמחשבות שלה.

"שפה אחת ודברים אחדים" של נורית אביב  הינו החלק האחרון בטרילוגיה  אחרי  "משפה לשפה " ו "לשון קודש שפת חול ".
הסרט מציג עשרה דיוקנאות של מתרגמים המדברים כל אחד בשפתו. מסע חוצה ארצות ותרבויות  אל תוך העברית מנקודות  מבע ומבט  שונים. המפגשים מגלים לנו באור חדש את השפה העברית  דרך היצירות הגדולות שנכתבו בה: מהספרות המדרשית ועד ליצירות בנות זמננו.
כולם מדברים בהתלהבות על  מעשה התרגום , מתארים איך שינה את יחסם אל שפתם , איפשר להם להרחיב את גבולותיה עד קצה יכולתה שלה  עצמה.
נושא וואריציות: שפה אחת, העברית,  ודברים אחדים שנאמרים עליה  בשפות וקולות שונים.

מערכת החוק המופעלת על ידי ישראל בשטחים שנכבשו ב-1967 נוכחת באופן יומיומי בחייהם של מיליוני פלסטינים תושבי אזורים אלו, אולם נעלמת כמעט לגמרי מהעין הישראלית. זו מערכת חוק ומשפט ייחודית שבה הצבא הוא המחוקק, הרשות המבצעת והרשות השופטת כאחד.
מאז 1967 חוקק והפעיל צה"ל אלפי צווים צבאיים המסדירים את כל תחומי החיים באזורים הכבושים, כונן מערכת משפט צבאית בה נשפטו מאות אלפי תושבים פלסטינים אשר עברו על חוקים אלו, ואף יצר את המסגרת המשפטית למעברם של חצי מיליון אזרחים ישראלים להתגורר באזור.
מאות משפטנים ישראלים ששרתו כיועצים משפטיים, תובעים ושופטים צבאיים נדרשו לדילמות משפטיות ומוסריות קשות על מנת לקיים מערכת שליטה חוקית ארוכת טווח של אוכלוסיה תחת כיבוש - מערכת הפועלת תחת הפיקוח והבקרה של בית המשפט העליון בישראל ולטענת ישראל גם על פי כללי הדין הבינלאומי.
דרך ניסיונם האישי של משפטנים הצבאיים מתבונן "שלטון החוק" על התפתחותה של מערכת ייחודית ומורכבת זו תוך ניסיון להבין מדוע משקיעה ישראל משאבים כה רבים ביישום מערכת חוק וצדק בשטחים הכבושים? מהו ההיגיון המנחה את האנשים שיצרו את החוק הזה ושפטו לפיו? מהן ההשלכות של קיום מערכת חוק ומשפט שכזו על עקרונות החוק והצדק בישראל?

לאחר שבילה כמחצית מחייו בעולם החילוני, חוזר הבמאי למשפחתו בניסיון ליישב את המחלוקת באמונתם לגבי עולם השדים והרוחות.

סיפורו של צוות דוקומנטארי המחפש לאורכו של מסלול הרכבת הטראנס - סיבירית אחרי מישקה זילברשטיין, מי שברח מביתו כשהיה ילד בן שתים עשרה וחי בקרב להקה של זאבים.
מפגשים הזויים, נופים מרהיבים ותקלות מאיימות במסע חסר התקווה בחבל ארץ שהוא המחצית האפילה של כדור הארץ.
זהו סרט על בדידות ועל תעתועי הגורל, יצאנו לצלם אותו במטרה להתחקות אחר מהי אמת ומהו בדיון הן בסיפור המעשה והן בסגנון עשייתו של הסרט.